Wyroby plastikowe używane w budownictwie

wyroby plastikowe

Atrakcyjne ekonomicznie wyroby plastikowe

Sektor budowlany jest drugim co do wielkości użytkownikiem tworzyw sztucznych po branży opakowaniowej. Wyroby plastikowe znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie. Charakteryzują się one dużą wszechstronnością. Łączą w sobie doskonały stosunek wytrzymałości do wagi, trwałość, efektywność kosztową, niskie koszty utrzymania i odporność na korozję. To sprawia, że tworzywa sztuczne są atrakcyjnym ekonomicznie wyborem w całym sektorze budowlanym. Wyroby z tworzyw sztucznych stosowane są głównie do produkcji uszczelek, profili (okiennych i drzwiowych), rur, kabli, wykładzin podłogowych i izolacji. Potencjalnie tworzywa sztuczne mają jeszcze inne zastosowania, ponieważ nie gniją, nie rdzewieją i nie wymagają regularnego malowania. Są wytrzymałe przy niewielkim ciężarze, można je łatwo formować, a ich niewielki ciężar umożliwia łatwy transport i przemieszczanie na placu budowy.

Zalety wyrobów plastikowych

Wiele tworzyw sztucznych jest tak samo mocnych, jeśli nie mocniejszych od niektórych metali. Uchwyty do przewodów elektrycznych są również odporne na korozję, dzięki czemu mogą przetrwać na zewnątrz w trudnych warunkach pogodowych w nieskończoność. Jak w przypadku większości branż w tych dniach, koszt jest ważnym czynnikiem w każdym projekcie budowlanym. Wiele materiałów z tworzyw sztucznych jest bardzo ekonomicznych. W przeciwieństwie do metali, niektóre tworzywa sztuczne mogą być poddawane recyklingowi bez utraty jakichkolwiek właściwości chemicznych i dlatego mogą być wielokrotnie wykorzystywane. Tworzywa sztuczne zużywają mniej ciepła niż metal. Izolacyjne działanie niektórych tworzyw sztucznych może również zmniejszyć poziom zanieczyszczeń.

Formowanie wtryskowe

Jeśli chodzi o wyroby plastikowe produkcja odbywa się między innymi poprzez formowanie wtryskowe. To proces używania form lub matryc wykonanych z aluminium lub stali nierdzewnej do tworzenia tworzyw sztucznych. Forma składa się z boku wnęki i strony rdzenia i znajduje się w maszynie do formowania wtryskowego. Tworzywo sztuczne topi się i wstrzykuje do pustej wnęki formy. Pod dużym ciśnieniem plastikowa część wypada z formy po schłodzeniu i utwardzeniu. Metoda wtrysku tworzyw sztucznych jest bardzo popularna wśród firm produkcyjnych z powodu możliwości produkcji tysięcy plastikowych części na raz.