Sztukateria elewacyjna z tworzyw sztucznych

sztukateria elewacyjna

Estetyka połączona z funkcjonalnością

Zdobienie fasad budynków modne jest od wieków, a niezmiennie służy do tego sztukateria elewacyjna. Niegdyś wykonana z gipsu czy betonu, dziś coraz częściej zastępowana jest przez innowacyjne rozwiązania z tworzyw sztucznych. Listwy okienne oraz gzymsy powstają najczęściej ze styropianu bądź styroduru. Dlaczego warto wybierać tego typu wyroby z tworzyw sztucznych?

Jakie ma zalety sztukateria elewacyjna z tworzyw sztucznych

Kamienne, gipsowe bądź betonowe podparapetniki i inne elementy sztukaterii robią imponujące wrażenie. Posiadają jednak jedną główną wadę, której nie sposób pominąć czyli dużą wagę. To cecha, która skutecznie ogranicza możliwości montażu i czyni go skomplikowanym. Natomiast ozdoby z tworzyw sztucznych są lekkie, a do tego dość wytrzymałe. Oczywiście nie sposób porównać odporności na uszkodzenia kamienia i styropianu. Jednakże popularny obecnie styrodur posiada odpowiednie właściwości do zastosowania na elewacjach.

Elewacje są szczególnie narażone na działanie wody, zmiany temperatur i promieniowanie UV. Tym samym sztukateria elewacyjna powinna być odporna na te czynniki. Nowoczesne środki do impregnacji i malowania właściwie zabezpieczają i chronią na wiele lat.

Niezaprzeczalnym argumentem, przemawiającym za wyborem tworzyw sztucznych, jest łatwość montażu. Nie ma tu konieczności znacznego obciążania ścian wagą kamienia lub gipsu. Warto jednak powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Ewentualnie obsunięcie się lub oderwanie elementów elewacji może mieć bowiem tragiczne następstwa.

Styropian, to materiał dość łatwy w obróbce. Szczególnie, że obecnie wiele firm wykorzystuje urządzenia do laserowego wycinania elementów. Obróbka kamienia z kolei jest bardzo kosztowna i czasochłonna. Mając to na uwadze, sztukateria styropianowa jest dostępna w dużej palecie wzorów do wyboru. Można również zamówić listwy okienne na wymiar lub według wzoru przedstawionego przez klienta. Możliwość personalizacji pozwala na dopasowanie do różnych stylów architektonicznych.

Ekologia, a tworzywa sztuczne

Styropian, to tworzywo sztuczne, które jest neutralne dla środowiska. Nie wywiera negatywnego wpływu ani na człowieka, ani na środowisko podczas obróbki i układania. W związku z tym sztukateria Gdynia nie stanowi żadnego zagrożenia dla otoczenia. Szczególnie, że takie ozdoby są montowane raz na kilkadziesiąt lat.

Obróbka styropianu jest łatwa, nie wymaga więc tyle energii i wody, co obróbka kamienia. Jednocześnie późniejsza konserwacja sztukaterii nie wymaga specjalistycznych środków do czyszczenia, które mogą źle wpływać na środowisko. Większym obciążeniem dla środowiska jest utylizacja fotowoltaiki niż styropianowe ozdoby.