Niezastępowalny w pełni plastik
Mimo świadomości ekologicznej, worki do pakowania z tworzyw sztucznych pozostają niezastąpione w wielu zastosowaniach. Producenci nieustannie poszukują alternatywnych rozwiązań. Nie zawsze jednak opracowane materiały spełniają wymagania odbiorców. Opakowania ekologiczne okazują się zbyt mało odporne na określone czynniki. Są też często nietrwale bądź problematyczne w utylizacji. Plastik, pomimo jego wad, wciąż oferuje wiele zalet. To właśnie one sprawiają, że jest nadal powszechnie stosowany.
Trwałe worki do pakowania – problematyczna korzyść
Worki plastikowe są niezwykle trwałe. Jest to ich główna zaleta dla użytkowników, a jednocześnie przekleństwo dla środowiska. Klasyczne worki doypack można łatwo dostosować do potrzeb odbiorców. Oferują one również doskonałą ochronę przed wilgocią i zanieczyszczeniami. Jest to bardzo istotne dla wielu produktów. Przykładem jest żywność. Produkty spożywcze opakowane w tworzywa sztuczne mają znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia. Z kolei różnego typu produkty sproszkowane, jak odżywki, kleje itp., są doskonale chronione przed wilgocią. Nie zapewnią tego worki papierowe.
Wygodne w użyciu i transporcie plastikowe worki do pakowania
Bezsprzeczna jest wygoda użytkowania plastikowych opakowań. Są lekkie, a to ułatwia ich transport i magazynowanie. Szkło i metal są znacznie cięższe i bardziej podatne na uszkodzenia. Jednocześnie woreczki doypack zajmują mniej miejsca. Są więc bardziej praktyczne w codziennym użyciu. Tworzywa sztuczne dają też możliwości zgrzewania. Dlatego worki vacuum nie są łatwe do zastąpienia w pełni ekologiczną alternatywą.
Tworzywa sztuczne są zasadniczo tańsze w produkcji. Są to bowiem od lat dopracowane technologie. Nowości i prototypy kosztują więcej do momentu masowego upowszechnienia. Każdy producent opakowań do żywności może więc oferować swoje klasyczne wyroby taniej, niż ekologiczne alternatywy. Nie oznacza to jednak, że zarzuca prace nad nowymi rozwiązaniami. Są one jednak droższe i mniej popularne.
Presja środowiska i konsumentów
W społeczeństwie rośnie presja na wprowadzanie rozwiązań proekologicznych. Z drugiej strony większość odbiorców nie chce płacić więcej za opakowania bio. Problemy pojawiają się także przy pakowaniu produktów gorących bądź mokrych. Woreczki i kubeczki ekologiczne często tracą swoje właściwości, rozmakają. Odbiorcy argumentują więc, że opakowania ekologiczne nie spełniają swojej roli mimo wyższej ceny. Póki się to nie zmieni, tworzywa sztuczne nadal pozostaną powszechne.