Szkło hartowane i poliwęglan w zadaszeniach

szkło hartowane

Szkło hartowane w budownictwie

Gustowna posadzka, szkło hartowane, a do tego odpowiedni daszek z właściwego materiału. Na rynku występuje ogromny wybór daszków z różnych materiałów. Można wyróżnić m.in. daszki szklane i daszki z poliwęglanu. Czym różnią się od siebie? Czy któryś z nich jest bardziej odpowiedni?

Plusy poliwęglanu i szkła

Daszek z poliwęglanu jest solidny i trwały, a jego dodatkową zaletą jest niska waga. Zapewnia odpowiednią ochronę przed mrozem czy gradem. Niewątpliwie jest to korzystne rozwiązanie w dobrej cenie. Niemniej jednak często wybierane jest również szkło hartowane – sama nazwa materiału świadczy o niezwykłej wytrzymałości daszku szklanego. Podobnie jak poprzednik, jest to daszek odporny na niesprzyjającą aurę. Jednocześnie jest to rozwiązanie niezwykle estetyczne, wpasowujące się w nowoczesny design (dostępne są także designerskie tralki metalowe). Można też pokusić się o uzupełnienie o wyroby z tworzyw sztucznych, które będą dodatkową ozdobą nie podnoszącą znacznie wagi konstrukcji.

Minusy obu materiałów

W obu rozwiązaniach można znaleźć pewne minusy. Cechą, która się wyróżnia na niekorzyść daszku ze szkła jest to, że jest on cięższy niż zadaszenie tarasu poliwęglanu. Kolejną wadą jest relatywnie wysoka cena. Z kolei daszek z poliwęglanu może z pozoru wydawać się niektórym jako nietrwały plastikowy daszek, który zniszczy się przy pierwszej lepszej okazji. Jego wygląd też może nie do wszystkich przemawiać. Z pewnością będzie zauważalny na tyle, że wpłynie na wygląd i estetykę otoczenia. Dodatkowo jeśli chcemy dopasować stylistycznie balustrady, to mówiąc wprost – nie będą one szczytem designu.

Daszek i balustrada ze szkła i stali

Oba rozwiązania wydają się być warte rozważenia, jednak należy nadmienić, że daszek szklany ma tę przewagę, że nie powoduje „zaciemnienia” przestrzeni, jest przeźroczysty. W związku z czym wszystko jest bardzo dobrze widoczne, a jednocześnie chroni Ciebie i twoje miejsce przed niekorzystnymi warunkami panującymi na zewnątrz. Jest to rozwiązanie bardzo praktycznie, wpasowujące się w otoczenie. Oczywiście wybór często sugerowany jest ceną, jednak jeśli stawiamy na jakość, a zarazem uniwersalność, szkło hartowane będzie zawsze dobrym wyborem. Jako uzupełnienie można wybrać poręcze w tym samym stylu i… wymarzony taras gotowy.